Firas al Khoury-Hansen: “Toen er een bombardement op Bagdad plaatsvond werd ik gevraagd om te komen helpen op de SEH.”

Firas zijn interesse voor de Spoedeisende Geneeskunde begon onder omstandigheden die wij ons in Nederland nauwelijks voor kunnen stellen. “Ik was student geneeskunde toen er een bombardement op Bagdad plaatsvond en werd gevraagd om te komen helpen op de afdeling SEH."

“Daar zag ik hoe mooi dit vak is. In de grootste chaos die je je kunt voorstellen en te midden van alle ellende zag ik een geweldige choreografie van dokters en verpleegkundigen waarmee mensenlevens werden gered. Vanaf dat moment was ik zoveel mogelijk op de afdeling SEH te vinden. Ik kon niet genoeg krijgen van de adrenaline, alsof elk klein dingetje dat je doet iets groots is," vertelt Firas al Khoury-Hansen.

 

"Dat is in de loop der jaren wel veranderd. Nu draait het bij mij vooral om de communicatie met patiënt en familie. Patiënten komen vaak binnen op de slechtste dag van hun leven. In ieder geval komt niemand voor zijn of haar plezier naar de afdeling SEH. Onder de gegeven omstandigheden is de uitdaging om als arts in verbinding te komen met individuele patiënten.”

 

Firas moest vluchten uit Irak. Eenmaal in Nederland was zijn bedje niet bepaald gespreid. “Ik heb zelf uit moeten vinden waar ik moest zijn om arts te worden en welke weg ik moest bewandelen. De mensen die wilden helpen, wisten ook niet waar ik moest beginnen. Ik werd als arts uit het buitenland buitengesloten. Ik ben er trots op dat het me toch is gelukt, want het cultuurverschil tussen Nederland en Irak is erg groot. En dat werkt door in hoe je een ziekte benadert en diagnoses stelt. In VieCuri heb ik, dankzij een collega die pal achter mij is gaan staan, kansen gekregen om eerst Nederlandse arts en vervolgens SEH-arts te worden.”

 

Firas heeft een vereniging opgericht voor buitenlandse gediplomeerde artsen. De vereniging wijst deze instromers de weg in de medische wereld hier. “Ik zie een enorme potentie in de beschikbaarheid van in het buitenland opgeleide artsen. In een land als Nederland, waar efficiëntie centraal staat, zou het beter benutten hiervan ook logisch zijn. Nederland is een land van mogelijkheden, maar hoe zaken ingeregeld zijn geeft niet altijd gelijke kansen aan iedereen. Met meer individueel maatwerk kunnen we de gezondheidszorg verrijken.”

 

Voor Firas ligt de toegevoegde waarde van de SEH-arts in de generalistische benadering van elke acuut zieke patiënt. En het eigenaarschap en de verantwoordelijkheid die zij nemen voor alle zorg op de afdeling SEH, met alle lusten en lasten die daarbij horen. “Dit is van cruciaal belang in een zorgsysteem waar de verschillende disciplines steeds meer op zichzelf lijken te staan. Juist daarom is de kracht van samenwerking met andere medische disciplines rondom de afdeling SEH zo belangrijk. In Nederland verloopt die samenwerking in ziekenhuizen over het algemeen collegiaal en professioneel. Een gedeeld verantwoordelijkheidsgevoel richting onze patiënten maakt het werk waardevol.”

 

Hoewel de zorg op de afdeling SEH altijd beter kan, vindt Firas dat de Spoedeisende Geneeskunde in Nederland in korte tijd veel heeft bereikt. “We mogen vaker trots en tevreden zijn met wat we doen en dat ook naar elkaar uitspreken.” 

Dit is een artikel uit het boek ‘SEH-arts’, een unieke uitgave over 25 jaar spoedeisende geneeskunde. Het boek verscheen in het najaar van 2024 en is een initiatief van Menno Gaakeer, SEH-arts in Adrz in Goes, en laat zien hoe het vak zich heeft ontwikkeld, van samenwerken tot erkenning als specialisme.

Geïnspireerd door dit verhaal? VieCuri zoekt een nieuwe SEH-arts. Bekijk de vacature via www.werkenbijviecuri.nl en maak het verschil.

Datum

27 januari 2025

scroll terug naar boven